אתחול מחדש

הביקורות הקשות שנמתחו לאחרונה על נורמות ההתנהלות של נושאי משרה בכירים בחברות בולטות במשק, אומרות דרשני. פסק הדין במשפטו של דני דנקנר, היו"ר לשעבר של בנק הפועלים; החלטת השופט איתן אורנשטיין בנוגע להעברת השליטה בקבוצת אי.ד.בי; הרשעת שני בכירים לשעבר בשופרסל; הלקחים מתקדימים משפטיים אלה, הם הזדמנות ל"אתחול מחדש" של עולם העסקים הישראלי בשנת 2014.
ראוי שההחלטות המשפטיות הנ"ל, ינערו את הקהילה העסקית. יש בהן אמירה נוקבת, "מה שהיה הוא לא מה שיהיה" וקריאה לסדר חדש ולהתנהלות שונה. הפרשיות שבהן מככבים דמויות מהצמרת העסקית בישראל, מלמדות על ריקבון בקרב מי שאפשרו למציאות הזו לצמוח, ושהתרשלו בשמירה על האינטרסים של הציבור. והרשימה ארוכה: רגולטורים שונים, מנהלי בנקים גדולים, גופים מוסדיים, מעריכי-שווי ודירקטוריונים של ארגונים שונים.  
Zemanta Related Posts Thumbnail
לאחרונה נחשפנו לעדות מטרידה של דירקטור, יו"ר ועדת הביקורת לשעבר ב-אי.די.בי פיתוח, במסגרת תביעה נגזרת שהוגשה על אישור עסקת ישראייר. עדותו חשפה תהליך הקלוקל של מינוי דירקטורים-חיצוניים  בשיטת "חבר מביא חבר", ושל התנהלות בעייתית של דירקטורים.     
הדירקטורים-החיצוניים  אמורים להגן על האינטרסים של הציבור. אסור שקשרי חברות או קריירה אקדמית ישפיעו על הכניסה לדירקטוריון, אלא כישורים. לצערנו, מדובר במועדון די סגור שמי שאינו נמנה עם חבריו, דרכו לדירקטוריונים של חברות ציבוריות חסומה. קשרים במקום כישורים, הפכו לכרטיס כניסה נחשק למשרת דירקטורים. וכך, התמהיל האנושי במרבית הדירקטוריונים די זהה, ולא מגוון. זאת, על אף שמחקרים מראים שיש קשר ישיר בין גיוון לחדשנות ולתוצאות אפקטיביות.    
נוסף לכשל בתהליך המינוי ובעובדה שבעלי השליטה ממנים לדירקטורים את אנשי שלומם, ישנה בחברות כשלים מטרידים נוספים: אישור כלאחר יד של עסקות בעלי עניין שדורשת יתר-רגישות; הסתמכות על הערכת-שווי של מעריך בעל אינטרסים וקשרים עם בעל השליטה; דירקטורים פסיביים. מצב שדורש ניקוי אורוות בהתנהלות העסקית, וחידוד האחריות המוטלת על הדירקטורים. עליהם לפקח על ההנהלה, להזניק את החברה ולהתנהל במקצועיות, יושרה ומנהיגות. לא בכדיי, אלו הם ערכי  הבסיס של  פורום הדירקטורים בישראל, שהוקם לאחרונה.
דירקטוריון אפקטיבי, שישיא ערך לחברה, הוא בר-השגה באמצעות הקפדה על ארבעה מרכיבים: הרכב אנושי מקצועי ומגוון של דירקטורים נעדרי ניגודי אינטרסים שמבינים את תפקידם וביעים את דעתם; יו"ר דירקטוריון מיומן, היודע לנווט את הספינה וגם להקשיב לעמיתיו; תהליכי קבלת החלטות שיטתיים ובהירים, שנותנים העדפה ליעדי הטווח הארוך; מידע, מהימן, שקוף וברור שמהווה את חומר הגלם והמצע להחלטות. 
מנכ"ל חברת מיקרוסופט, סטיב באלמר, אמר בפברואר 2009, בעיצומו של המשבר הכלכלי, כי נדרש "אתחול מחדש" של כלכלת ארה"ב. זאת בעקבות השפל שאליו נקלעו כלכלת ארה"ב ושווקים פיננסיים בעולם. בהשאלה, נומר כי "ביום שאחרי", הנהגת עולם העסקים הישראלי נדרשת לעבור אתחול מחדש ויפה שעה אחת קודם.
חשוב שנשכיל למנף את השנה לשיפור הקוד העסקי, מתוך הבנה שעל-אף ששינוי הוא מפחיד ומאיים, בכל שינוי גלום גם פוטנציאל להתחדשות ולחדשנות.
* המאמר פורסם בגלובס 20-21.1.2014